Haberler

 

Hong Kong e-AWB Workshop

07.08.2017

Türkiye’de, bayrak taşıyıcı havayolu olarak liderlik ettiğimiz e-AWB uygulamasının, dünya genelinde kullanımının yaygınlaştırılması adına yurt dışında ‘’e-AWB Workshop’’ lar düzenlenmeye başlanmıştır. Organizasyonlardan ilki, çok sayıda acentenin ve CCS (Cargo Community System) yetkililerinin katılımıyla, 2 Ağustos’ta Hong Kong’da düzenlenmiştir.

Turkish Cargo Konşimento Veri Kalite Şefi Mustafa Asım Subaşı’ nın hava kargo taşımacılığında verimlilik artışı sağlayacak ve dokümantasyon süreçlerine hız katacak olan e-AWB uygulaması ile ilgili yaptığı sunumla başlayan toplantıda, uygulama adımları detaylı olarak anlatılmış ve geçiş takvimi üzerinde karşılıklı değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Hong Kong’ un %70’lerde olan e-AWB oranının yakalanması için belirlenen plan çerçevesinde, ekim sonu itibariyle uygulamanın tüm acenteler için zorunlu hale getirilmesi planlanmaktadır. Hong Kong ile başlayan sürecin öncelikle Asya ve Uzakdoğu Bölgesi’nde, sonrasında diğer Bölge Merkezlerimizde düzenlenecek workshop’ lar ile global ölçekte,
e-AWB kullanımını artırması öngörülmektedir.