Haberler

 

Türk Hava Yolları, Turkish Cargo ve İstanbul Hub, İlaç ve Tıbbi Ürünlerin Taşınması Alanında IATA Mükemmeliyet Merkezi Sertifikasıyla Ödüllendirildi

31.10.2016

Turkish Cargo'dan İş Ortaklarına Ödül Yağmuru! Uçak Bileti

Dünyada en çok uluslararası  noktaya uçan havayolu unvanına sahip Türk Hava Yolları'nın hava taşımacılığı kolu olan Turkish Cargo, İstanbul Hub'ında, IATA'nın İlaç Taşımacılığında ‘Bağımsız Denetçilerin Mükemmeliyet Merkezi’ (CEIV) sertifikasıyla ödüllendirildi.

IATA CEIV pharma sertifikasyon sürecinin Turkish Cargo tarafından başarıyla tamamlanması, hava yolunun ilaçlar, aşılar, biyoteknoloji ürünleri, teşhis numuneleri, hassas medikal cihazlar, organlar, dokular vs. gibi hassas ve ısı ile zamana karşı son derece duyarlı gönderilerin taşınmasında küresel olarak ilaç endüstrisi ve yasama mercilerinin belirlediği yüksek standartları karşılama taahhüdünü de güçlendirmektedir.

Turkish Cargo Başkanı Şeref Kazancı ”İlaç ve sağlık-bakım ürünlerinin taşınması Turkish Cargo için önceliklidir. Bu alandaki faaliyetlerimizi genişletmeye devam ederken olası en yüksek kalite standartlarına uygun şekilde faaliyet gösterme kararlılığımızı da sürdürüyoruz. IATA CEIV Pharma sertifikasını almak müşterilerimizin, hassas kargolarının – sürecin her aşamasında – en iyi uygulamalara göre işlem göreceğinden emin olabilecekleri anlamına gelmektedir”, dedi.

Turkish Cargo'nun ilaç segmentindeki konumunu daha da güçlendirme kararlılığının bir başka göstergesi olarak, taşıma şirketi bir yandan en yeni ürün ve hizmetlere yatırım yaparken bir yandan da personelinin bilgi ve beceri seviyesini yükseltiyor. Soğuk zincir ve ürünlerin taşıma boyunca bütünlüğünün korunması için özel olarak atanmış bir ekibe eğitim verildi. İstanbul Atatürk Havaalanı'nda apronda bekleyen gönderileri sıcaktan korumak için bir ‘Termal Dolly’ hizmeti de başlatılacaktır.

IATA Kargo Başkanı Glyn Hughes, "Ulusal ve uluslararası standartlar kapsamında yürütülen titiz bir değerlendirmenin başarıyla tamamlanmasının ardından Turkish Cargo'ya ve İstanbul Hub'ına CEIV Pharma Sertifikası vermekten memnuniyet duymaktayız. Hava yolu grubunun işgücüne, en son teknolojiye sahip tesislerine, yenilikçi ürün ve sertifikalara yatırım yapma kararlılığı sayesinde Turkish Cargo müşterileri hayat kurtaran ve ısıya duyarlı ürünlerinin kusursuz halde teslim edileceğinden emin olabilirler. Başarılarından dolayı Turkish Cargo'yu kutluyoruz," dedi.

Turkish Cargo, 71.000 m² alan üzerinde, 43.000 m² kapalı alanda bulunan dört farklı ısı aralığında (-20 °C den +25 °C’ye kadar) toplam 3000 m² özel depolama alanına sahiptir. Sağlık ürünlerinin muhafazası bu ürünlere özel 1030 m² alanda yapılmaktadır. Tüm depolama ve elleçleme süreçleri yönetmeliklerde belirtildiği gibi gerçekleştirilir. Sıcaklık takipleri telemetri sistemi, kargoların tüm hareketleri ise Turkish Cargo IT yazılımı olan, COMIS ile gerçek zamanlı olarak yapılır.

IATA, İlaç Taşımacılığında Bağımsız Denetçilerin Mükemmeliyet Merkezi’ni (CEIV) hava taşımacılığı tedarik zincirindeki tüm şirketlerin kendi ilaç taşıma faaliyetlerinde mükemmelliği yakalamalarına yardımcı olmak için kurmuştur. CEIV Pharma, IATA Sıcaklık Kontrol Yönetmelikleri (TCR), Avrupa Birliği İyi Dağıtım Uygulamaları (EU GDP), Dünya Sağlık Örgütü Ek 5 ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakope Standartları gibi mevcut farmasötik standart ve kılavuzların çoğunu kapsamakta, hatta onların da ötesine geçmektedir.

Turkish Cargo yönetimi, ilaç ve sağlık ürünlerinin taşınması alanında güçlü ve uzun ömürlü işbirliklerinde bulunmayı arzu etmekte ve soğuk zincirin tüm unsurlarının kazanması yaklaşımını benimseyerek, bu tür taşımalara her açıdan öncelik vermektedir. Turkish Cargo, sağlık ürünleri ve hava yolu taşımacılığı sektörlerinin önemli bir aktörü olmaktan ve bunu da IATA CEIV Pharma sertifikalarıyla kanıtlamaktan mutluluk duymaktadır.