Haberler

 

UTİKAD ve Turkish Cargo İşbirliği ile e-AWB Çalıştayı Gerçekleştirildi

06.06.2017

IATA önderliğinde acentelerin e-awb oranlarını artırmak için UTIKAD’ın yaptığı  e-awb bilgilendirme çalıştayı 24 Mayıs 2017 tarihinde Turkish Cargo binasında gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayda hava kargo sektöründe uygulanmaya başlanan ve yakın dönemde daha da yaygınlaşarak hava kargo taşımacılığında verimlilik ve dokümantasyon süreçlerine hız katacak olan e-AWB uygulaması hakkında bilgi verilmiştir.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur'un açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda IATA Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Proje Yöneticisi Okan Oğur, Turkish Cargo Konşimento Veri Kalite Şefi Mustafa Asım Subaşı ve Mars Hava ve Deniz Kargo Taşımacılığı A.Ş. Yazılım Güncelleme Sorumlusu Türkan Atıcı e-AWB sürecinin işleyişi hakkında katılımcılara sunum yapmıştır.

Çalıştayın sonunda, UTİKAD üyesi hava kargo acentelerinden henüz e-AWB uygulamasına geçmemiş üyeler ile e-AWB uygulamasına yeni başlamış ve e-AWB uygulamasında desteğe ihtiyacı olan üyelerin merak edilen soruları ACC temsilcileri, IATA ve Turkish Cargo yetkilileri tarafından yanıtlanmıştır.