Türk Hava Yolları olarak sizlere taşıma sırasında kargonuz hakkında gerçek zamanlı bilgi almanız için onaylı takip cihazlarınızı kullanma fırsatı sunuyoruz.

Gerçek zamanlı takip cihazınızı kullanmanız için aşağıdaki kurallara uymanız gerekmektedir;

 1. Rezervasyon yapacağınız zaman mal kabul işlemini gerçekleştiren birime mutlaka takip cihazı kullanacağınızı bildiriniz.
 2. AWB üzerindeki ‘Handling Specifications’ kutucuğuna cihazını markası, türü ve ID numarasını yazınız.
 3. Sadece aşağıdaki onaylı cihazları kullanabilirsiniz;

 1. Eğer onay listesinde olmayan bir cihazın kullanılmasını istiyorsanız bizimle temasa geçebilirsiniz. Eğer ki cihaz Türk Hava Yollarının uçuş operasyonlarına uygunsa kullanıma izin verilebilir.
 2. Cihazınızın kargoya takılıyken mutlaka aktive edilmiş olması gerekmektedir.
 3. Cihazınız kargonuzun içine uygun bir biçimde takılmış olmalıdır. Operasyon birimimiz cihazınızı sökmeyecektir.
 4. Eğer ki müşteri acenteyse, acente gönderici veya alıcı adına cihazın kullanım şartlarına uygun olmasından sorumludur.
 5. Onaylı cihazlar sadece Türk Hava Yolları’nın uçuşlarında kabul edilip interline taşımalarda kullanılması yasaktır.
 6. Eğer cihazda madeni para şeklindeki lityum piller dışındaki piller varsa ve sayı 2 adedi geçiyorsa kargoya mutlaka lityum pil etiketi yapıştırılmalıdır. Ayrıca AWB üzerindeki “Nature and Quantity of Goods” kutucuğuna “Lithium ion batteries in compliance with Section II of PI 967” veya “Lithium metal batteries in compliance with Section II of PI 970” ibaresi yazılmalıdır. Bunun yanında IATA’nın “Battery powered Tracker: IATA Guidelines Battery powered Tracker” isimli yönetmeliğine uygun olarak işlem yaptığınızı kontrol etmelisiniz.
 7.  Lityum pilli takip cihazı kullanıldığı için Tehlikeli Maddeler Bildirim Formu’nu doldurmaya gerek yoktur.
 8. Eğer ki gönderi x-ray cihazında veya diğer yollarla incelendiğinde cihaz herhangi bir alarma sebep olursa gönderimde gecikmeler olabilir. İnceleme kaynaklı doğacak maliyet müşteriden rücu edilir. 
 9. Türk Hava Yolları cihaz kullanımı için herhangi bir ücret talep etmez. Müşteri cihazı kendisi satın alır.
 10. Eğer ki cihaz kargonun şartlarında (sıcaklık gibi) herhangi bir değişiklik bildirirse Türk Hava Yolları özel bir müdahalede bulunmayacak olup normal prosedürler geçerli olacaktır.
 11.  Cihazlar bazı ülke gümrüklerinde çift amaçlı kullanım (dual-use) ürünü olarak kabul edilebilir. Bu durumda cihazınız bazı yasaklara tabi olabilir ve hatta kargonuz gönderilmeyebilir.
 12.  Müşteri, cihazın kullanımı ve verilerinden bizzat sorumlu olup cihazdan kaynaklı zararlar yüzünden Türk Hava Yolları’na ek bir sorumluluk yüklemeyeceği gibi doğacak zarar ve kayıplardan Türk Hava Yolları sorumlu değildir.
 13.  Türk Hava Yolları taşıdığı cihazın verilerini müşteriden isteme hakkını saklı tutar.
 14. Müşteri cihaz verilerini Türk Hava Yolları ile paylaşması durumunda, Türk Hava Yolları’nın verileri istediği gibi kullanmasını kabul eder.
 15.  Bütün cihazlar Türk Hava Yolları’nın mal kabul prosedürlerine tabidir.
 16. Cihaz için ön rezervasyon yapmaya gerek yoktur.
 17. İçinde cihaz bulunan kargolara herhangi bir ayrılacık verilmeyecektir.
 18. Cihaz kullanımı, okuduğunuz bu düzenlemeye tabidir. Türk Hava Yolları istediği zaman düzenleme üzerinde değişiklik yapabilir.
 19. Türk Hava Yolları cihazın kurallara uygunluğu konusunda bir eksiklik görürse kargoyu taşımayabilir veya uçaktan indirebilir.
 20.  Türk Hava Yolları cihazdan kaynaklanan herhangi bir zarara uğrarsa müşteriye karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar.